שאלות נפוצות

האם ישראל יכולה להרשות לעצמה לוותר על שלושה מיליארד דולר שאמריקה נותנת לה בכל שנה?

כמעט בכל שנה נוצר גירעון לא צפוי בתקציב הלאומי, ולא פעם הוא הגיע ליותר משלושה מיליארד דולר. בדרך כלל הממשלה מתגברת על הגירעון על ידי קיצוצים או העלאת מסים. העובדה שממשלת ישראל נוהגת לקצץ סכום גדול כל כך מתקציבה, מחזקת את הקביעה שכלכלת ישראל מסוגלת להתקיים בלי הסיוע האמריקני.

מכיוון שכספי הסיוע זורמים ישירות לתוך קופת הממשלה, הם אינם משמשים לצורכיהם של אזרחי ישראל, אלא לצרכים פוליטיים של ראשי המדינה, כגון שכנוע שרים ומחוקקים לתמוך במדיניות האמריקנית במזרח התיכון. ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון הודה בגלוי* על השימוש בסיוע אמריקאי כדי לממן פרויקטים שהיו חשובים לחברי כנסת מסוימים (הצעות חוק פרטיות) בתמורה לתמיכתם בהצבעות חשובות בכנסת.

*IASPS, "האמת מאחורי הסיוע", 6 ביוני 2011 , החדשות מאחורי החדשות

למה ישראלים רבים תומכים בקבלת סיוע כלכלי מארצות הברית?

רוב אזרחי ישראל אינם טורחים לחקור את השפעת הסיוע האמריקני על מדינתם, אך תומכים בסיוע משום שהם מאמינים בשתי הנחות יסוד:

  1. הכסף מועיל לכלכלה הישראלית.
  2. חשוב שיהיה שיתוף פעולה בין וושינגטון לישראל, והסיוע מחזק שיתוף פעולה זה.

גם אם אזרחי ישראל היו מבינים כמה הסיוע האמריקני פוגע בכלכלת מדינתם (עיין ברשימת העובדות לעיל), הם לא היו ממהרים לוותר עליו מחשש שדחייתו תפגע בקשרי הידידות בין המדינות. בקרב אזרחי ישראל רווחת הדעה שידידותה של אמריקה נחוצה לעצם קיומה של מדינת ישראל. התלות הפסיכולוגית הזאת – שמזיקה יותר מתלות כלכלית – גורמת לישראל להיכנע לדרישות האמריקניות גם כשהן מזיקות בעליל לאינטרסים הישראליים.

סביר להניח שאם היינו דוחים בנימוס את הסיוע מארצות הברית, הייתה נוצרת מערכת יחסים בריאה יותר בין שתי המדינות. וושינגטון הייתה מכבדת את ישראל, ורוב האזרחים האמריקניים היו מעריכים את ההתחשבות הישראלית במשבר הכלכלי הנוכחי באמריקה.

למה גורמים אמריקניים רבים כל כך תומכים בסיוע לישראל?

רבים מיהודי ארצות הברית תומכים בנחרצות בהמשך הסיוע ואף עוסקים בשתדלנות למענו (אם כי לא באגרסיביות כמו חברת לוקהיד מרטין) לא מפני שמדינת ישראל זקוקה לכסף, אלא מפני שהקשר הכלכלי והפוליטי בין המדינה שבה הם חיים למדינת ישראל מעניק להם תחושת ביטחון אישי. ההנחה שישראל היא "מבצר" אמריקני במזרח התיכון מונעת מהם, לדעתם, התמודדות עם בעיות של נאמנות כפולה.
אמריקנים לא יהודים רבים מאמינים שתמיכה במדינת ישראל מחייבת תמיכה בסיוע כלכלי, ואולם רק מי שחסר קשר אמיתי למדינת ישראל מסוגל לתמוך בגרימת תלות כלכלית גדולה כל כך לישראל. תומך אמיתי בישראל היה דורש שמדינתו תציע לישראל את אותה ידידות כנה שתומאס ג'פרסון רצה שבני עמו יציעו לכל העמים, וידידות אמיתית אינה כוללת סיוע כלכלי.